Második alkalommal készített filmsorozatot a külhoni magyar területeken megvalósuló beruházásokról a Bodrogközi Értékmentő Közösségi Egyesület. Az idei évad filmbemutatóját konferenciával kötötték össze a szervezők. Lovasíjászat, honvéd hagyományőrzők, vagy éppen népviseleteket bemutató babák. Mindezekről szó esik abban a kisfilmben, amelyet a Sárospatak városban működő televízió munkatársai a külhoni magyar beruházásokról készítettek és mutattak be a témában már második alkalommal megszervezett konferenciánk keretében.
A konferencián is felszólaló országgyűlési képviselő, Dr. Hörcsik Richárd elmondta: a külhoni magyarság támogatása alkotmányos kötelességünk, legyen az színház, kulturális csoport, oktatás, vagy akár vállalkozás Hozzátette: a támogatások egyik erős bástyája a Bethlen Gábor Alap. Ennek célja a határon túli magyarság szülőföldön való boldogulásának elősegítése, illetve a nemzetpolitikai célú támogatások lebonyolításának összefogása. Itt a hangsúly az elmúlt másfél évtizedben a magyar közösségek intézményrendszerének támogatására tevődött át az eseti támogatások helyett, hiszen, ahogy ezt tudományosan is levezették már, a közösségben sokkal inkább erős az identitás-reprodukció. Röviden ismertetve a támogatási célokat a képviselő elmondta: a Bethlen Gábor Alap segítséget nyújt többek között a határon túli magyarságnak a szülőföldjén való – egyéni és közösségi – boldogulása, anyagi és szellemi gyarapodása, nyelvének és kultúrájának megőrzése és továbbfejlesztése, az anyaországgal való és egymás közötti sokoldalú kapcsolatának fenntartása és erősítése érdekében, de segítséget ad a magyar-magyar kapcsolatok építését célzó Határtalanul Program lebonyolításával összefüggésben is.

A Külhon is magyar program küldetését Prokop Viktor a Bodrogközi Értékmentő Közösségi Egyesület elnöke ismertette. Mint elmondta, egy stábon belüli beszélgetés indította el két évvel ezelőtt azt a gondolkodást, hogy a televízió bemutassa azokat a fejlesztéseket, amelyek a külhoni magyar területeken valósultak meg és jó gyakorlatként erősítették az ott élő magyar közösségeket, a magyar kultúrát, oktatást, az intézményrendszert, a magyar vállalkozásokat, gyakran a helyi magyarságot összefogó egyházi közösségeket. Az első évadban a Felvidéken, Erdélyben és Délvidéken járt a stáb, idén pedig a Felvidéken és Erdélyben forgattak. Korábban a Polgári Magyarországért Alapítvány támogatta a programot, amelynek elnöke Kavecsánszki Ádám sárospataki öregdiák.

A második évadhoz szükséges anyagi forrásokat már a Miniszterelnökséget vezető miniszter, Gulyás Gergely biztosította – emelte ki Prokop Viktor. Az elnök hangsúlyozta: a filmekben nem esik szó pénzről, hanem inkább arról, adott támogatás mihez segítette hozzá a helyi magyarokat, a fejlesztések mennyivel könnyítették meg közösségeik életét. A filmeket készítő csapat célja a hiteles információ átadása – tette hozzá. Kiemelte: eredetileg idén öt filmet terveztek megvalósítani a Nemzetpolitikai Államtitkársággal együttműködve, de végül hat film készül el.